Поняття «якість життя», яким так люблять оперувати соціологи і футуристи, раз у раз розширює сферу впливу: те, що раніше торкалося богеми, відноситься нині і до середнього класу. Тепер якість життя – не тільки хороше вино, соковитий біфштекс і тямущо проведений вікенд. Це ще і домашній інтер’єр, оформлений відровідним чином.

Оскільки традиційні сімейні цінності і домашнє проведення часу нині в моді, для все більшої кількості людей, речі, що оточують їх в побуті  перестають бути малозначною даниною, стаючи об’єктами ваблення або категоричного неприйняття.

 

Цей стійкий мегатренд називають Homing або Cocooning («гніздування», «закутування в кокон»): мова не тільки про любов до будинку, але і про щирий інтерес до предметів інтер’єру, тенденцій і цін, але не на рівні вульгарного допотопного консюмерізма (як знайти дешевше, всього більше і не гірше, ніж у інших), а на рівні приведення побуту у відповідність з власним внутрішнім світом.

Своєрідний девіз меблевого салону imm Cologne, вироблений т.з. радою з трендів, звучить так: «Чуттєвість – це новий функціоналізм». Поверхневе відношення до побуту і дизайну не вітається, але вітається пристрасть (об’єкти інтер’єру – як члени сім’ї), обізнаність (знання про ринок і нові технології), розуміння соціальних аспектів (ким вироблені меблі, наскільки вони екологічні).

Світогляд в інтер’єрі

Рада з трендів Кельнського меблевого салону, куди входять дизайнери Тома Діксона, Еро Коївісто, Ілсе Кроуфорд і ін., дійшла висновку, що в майбутньому в інтер’єрах правитимуть бал наступні світоглядні тенденції:

«Емоційна чуттєвість». Емоції, викликані продуктом, набагато важливіше його корисних властивостей, «форма слідує за відчуттям».

«Час дорогоцінний». Культ предметів, які не женуться за модою, але дуже трудомісткі і наповнені прихованим значенням.

«Трансформація». Споживач, прагнучий до гармонії між інтер’єром і його емоціями, самостійно наносить «останні штрихи»: меблі стають інтерактивними.

«Індивідуалізм». Споживачі індивідуальні. Застава розумного дизайну – спеціально винайдене технічне рішення і увага до деталей.

«Казковість». Кожен об’єкт розповідає свою історію. Дизайнер намагається відтворити скарби, які чарували його в дитинстві. Прості, архетипічні форми столів і стільців, м’які меблі з щедрими габаритами: величезними сидіннями і підлокітниками.

«Нові ритуали». Масивні, об’ємисті меблі тримаються на делікатних декоративних ніжках у дусі бароко і бідермейєра.

«Нове нове». Світ як супермаркет, рухомий гедонізмом. Органічні форми, обтічні «стрімкі» силуети, округляюча геометрія («блоби») – імітація бачення майбутнього. Ніжки стільців і інші декоративні елементи в дусі ретро.

«Технічна природа». «Скелетні меблі», в яких каркас і декор – єдине ціле. Натхнення з аерокосмічної індустрії. Несподівані повороти і вигини поверхонь.

«Глокальний» стиль

Поняття «Мій будинок – моя фортеця» набуває нового значення, виходячи за рамки інтимності, захищеності, відособленості вікторіанського житла і відображаючи наше відношення до глобалізації. Чи хороша вона, чи погана, вона неминуча, причому змішення культур і стилів продовжується з прискоренням. Що в цьому добре – так це ті технічні досягнення, які завдяки глобалізації відбуваються швидше і повсюдно. Нові матеріали і технології стають доступніші. Крім того, саме завдяки глобалізації споживач знайомиться з локальними стилями, набуваючи, за бажанням, меблі зі Скандинавії, Марокко, Індії або з Куби. Отже «глобальний» і «локальний» – зовсім не антоніми. Для відображення стилю, що з повагою відноситься і до локальних культур, і до прогресу глобалізованного світу, фахівці винайшли слово «глокальний». В рамках цієї інтер’єрної тенденції будинок стає не стільки фортецею, скільки музеєм для традицій – своїх і чужих, національних або запозичених у будь-якої культури.

Покоління комфорту

Тема салону Salon du Meuble de Paris звучить як «Покоління комфорту». Нові вимоги, що висуваються споживачами до домашніх меблів, неможливо ігнорувати. Партнери виставки Жерар Лезе і Фредерік Леб з агентства LOEB Innovation вважають, що еволюція суспільства і технічний прогрес здобудуть довгостроковий ефект на світ інтер’єрного дизайну. Узяти хоч би нові мультимедійні розважальні технології. Свого часу, коли в будинках з’явилися телевізори, дизайнери вимушені були винайти нові супутні об’єкти інтер’єру. Так з’явилися софа, кавовий столик і стійки для устаткування. Сьогодні епоха мультимедійних меблів, в які вбудовують домашнє розважальне устаткування – екрани, тюнери, плеєри, динаміки і пульти контролю. Такі меблі не тільки допоможуть економити місце в будинку, викроюючи метри, які завжди дорогоцінні, навіть в гігантському розкішному житлі. Вона ще і припускає новий, естетичний і вельми цікавий зовнішній вигляд.

Згідно дослідженням, середній француз приділяє домашнім мультимедійним розвагам (ТБ, DVD, комп’ютер) близько трьох з половиною годин щодня. І меблі, призначені для цього заняття, повинні забезпечувати новий ступінь комфорту. Звідси бум в секторі м’яких меблів, розробники яких тепер намагаються врахувати найдрібніші деталі – і різниця пропорцій людських тіл, і той факт, що в будинку часто живе декілька поколінь людей з різними потребами. У відповідь на такі запити з’являються нові типи меблів: пересувні столики з висувними підносами, журнальні столи з вбудованими лампами і т.п.

Оазисом комфорту стає спальня. Сюди теж давно прийшли домашні медіацентри. У зв’язку з цим ліжко, що стало «полігоном» для розваг, укрупнюється в габаритах. Нині популярний «королівський розмір»: квадрат із стороною два метри.

Популярні ліжка з пристосовуваними по висоті підголовниками і подушками для ніг, винайдені колись в терапевтичних цілях, і матраци з поліуретанової піни з «ефектом пам’яті», що обволікають тіло. Синтетичні волокна замінюють натуральними матеріалами, забезпеченими антиалергенними і антибактерицидними властивостями.

Новий номадізм

Разом з «гніздуванням» в наявності протилежний тренд: мобільність, схильність подорожувати по світу, часто міняючи місце проживання. Недаремно, за підрахунками організаторів Кельнської меблевої виставки, близько 40% меблів, Німеччини, що продаються на ринку, – це меблі з плоских упаковок, призначені для швидкої самостійної зборки. Але сьогодні це не ті «плоскі меблі», які ми знали раніше, консервативна і дешева, неодмінно з скромної сосни. Допускаються різні варіації, наприклад, гумористичні дослідження з приводу «дешевого шику»: демократичним меблям надають «антикварного» вигляду.

Ще одна реакція дизайнерів на номадичні схильності споживачів – багатофункціональність об’єктів інтер’єру. Крім того, завдяки використанню нових матеріалів меблі перестають бути непідйомними, переїзд з такими легкими меблями – не каторга, а розвага.