Вибір столу для кухні. Поради дизайнера інтер’єрів

Вибір столу для кухні — не настільки однозначна завдання, як здається спочатку. Його функції можуть різнитися залежно від того, чи є в будинку / квартирі їдальня, який розмір самої їдальні, наскільки велика робоча поверхня кухонного гарнітура. Доцільно розглядати два різнопланових варіанти, які диктують наші реалії:

 • квартири в багатоповерхівках старої споруди з кімнатами мінімальної площі і кухнею 2,5 — 3 квадратних метра, де для прийому гостей використовується вітальня;
 • сучасні будинки / квартири з масштабною кухнею, нерідко поєднаної з їдальнею. Завдяки достатній площі робочої поверхні кухонний стіл тут використовується виключно як обідній.

Стіл для крихітної кухні

У даній ситуації основним моментом при виборі меблів на кухню має її розмір. Функціональні характеристики кухонного гарнітура, так само як і столу, їх експлуатаційні дані відходять на другий план у порівнянні з габаритами.

Тому ще зовсім недавно вимоги до матеріалу виготовлення столу і його конструкції були мінімальними. Але недавно на ринку з’явилися кухонні столи тумби та столи-трансформери, які ідеально підходять саме для маленьких приміщень. Незалежно від конструкційного рішення вони мають додаткову стільницю.

Це можуть бути як розкладаються моделі, так і такі, в яких «запасна» стільниця викочується або піднімається.

Тут важлива як конструкція його, так і якість матеріалу, з якого він виготовлений. Проблема в даному випадку одна — його вагома вартість (в порівнянні з ціною бюджетного кухонного столу вона відчутна).

Щодо класичного кухонного столу, розташованого на маленькій кухні, вимоги до його характеристикам продиктовані многовариантностью його використання: він служить і в якості робочої поверхні для приготування їжі, і безпосередньо як обідній стіл.

Тому основна вимога (крім відповідних габаритів) — його міцність і стійкість стільниці до механічних навантажень, термічного і хімічного впливу. Дуже бажано відсутність гострих кутів, оскільки в маленькому приміщенні легко травмуватися.

Який матеріал для стільниці обіднього столу краще?

 1. Пластик. Стільниця інертна до харчових продуктів і вологи, але схильна до впливу абразивних чистячих засобів і високої температури.
 2. Деревина. Тверді породи дерева досить стійкі до механічного та термічного впливу. Однак з часом деревина розтріскується, а в її щілинах накопичується бруд.
 3. Метал. Найбільш стійка стільниця з практично необмеженим терміном експлуатації. Органічно сприймається тільки на кухні, оформленої в стилі хай-тек. До мінусів відноситься висока вартість.
 4. Скло. Візуально дуже вдалий варіант для маленького приміщення. Однак експлуатаційно скляний стіл має багато обмежень, мало прийнятних для кухонного столу; неприпустимі точкові удари і перепади температури.
 5. Ламіновані ДСП. Має високі техніко-експлуатаційні характеристики, досить прийнятна за ціною і різноманітна за колірним рішенням і текстурі.

Дані характеристики універсальні і не впливають на вибір столу з точки зору масштабів кухні.

Стіл для великої кухні

Оскільки обмежень щодо габаритів стола в даному випадку немає, основним критерієм є якість його виготовлення і відповідність загальної дизайн-концепції. Важливим моментом є також максимальна кількість осіб, яким буде комфортно сидіти за ним. Доцільніше вибирати з розрахунку кількості членів сім’ї + 2-3 людини. Потрібно пам’ятати, що зона комфорту за обіднім столом одну людину — близько 70 см.

Масштабну кухню-їдальню розумно розділити на робочу і обідню зони, що відрізняються не тільки з точки зору їх функціоналу, а й щодо дизайнерського оформлення. Для кухні-їдальні найбільш прийнятно зонування за допомогою:

 • різнорівневі стелі;
 • різного покриття для підлоги. Якщо в обідній зоні допустимо ламінат або паркет, то в робочій практичніше покласти лінолеум або кахельну плитку;
 • світлового сценарію. Різні зони висвітлюються за допомогою різних джерел світла. Якщо в обідній зоні вони додатково грають декоративну роль, то в робочій — виключно прагматичну;
 • різного колірного рішення.

Центральним атрибутом обідньої зони є стіл. В даному контексті він може служити яскравим акцентом, навколо якого буде будуватися вся дизайн-концепція. Тому естетична характеристика обіднього столу для великої кухні вкрай важлива. Його форму і матеріал виготовлення визначає загальна спрямованість інтер’єру даного приміщення. Залежно від задумки він може бути концептуально єдиним з усім кухонним гарнітуром робочої зони або ж підкреслено дисонувати з ним. Квадратні або прямокутні столи логічно вписуються в класичний інтер’єр.