Екологічна безпека в інтер’єрі

Екологічна безпека в інтер'єріЕко-френдлі – це речі, безпечні для навколишнього середовища і людини. Причому не тільки того, хто ними користується, але і тих людей, хто товари виготовляють. Чи готові ви стати «еко-консьюмером», і купувати наддорогі (але безпечні в усіх відношеннях) товари для будинку?

Безпечний матеріал для корпусних меблів

Деревина.
Відвіку цей матеріал вважається найбезпечнішим для виробництва меблів. Але його екологічність залежить багато в чому від безпеки матеріалів, використаних при подальшій обробці. Чистіше за все масив, оброблений маслом або воском. А ось при вибілюванні деревини за допомогою хлорвмістких складів атмосферу забруднює хлор, що виділяється. Хлоровмісткі відбілювачі погіршують структуру древени.

ДСП.
ДСП  не небезпечна, якщо кромки і поверхні плити закриті шпоном, шаром лаку або меламіном. Але при виникненні сколів може виділяти шкідливі для здоров’я формальдегід і фенол. Під впливом тепла швидкість виділення шкідливих речовин різко збільшується. Тому меблі з ДСП категорично не рекомендують встановлювати на теплу підлогу або поблизу радіаторів опалення. Зверніть увагу на ДСП класу Е1 – вона містить менше шкідливих смол.

МДФ.
З екологічного погляду набагато благополучніша, ніж ДСП. МДФ не «робить» фон. Проте, як і ДСП, МДФ неодмінно лакують. Не шкодять здоров’ю і не виділяють токсичні компоненти тільки лаки на водній основі. Але вони, на відміну від лаку на хімічному розчиннику, менш довговічні.

Меблі з МДФ і ДСП покривають лаком, меламіном і шпоном. Часто меблярі комбінують матеріали, наприклад, ДСП з масивом деревини.

Безпечна «начинка» м’яких меблів

Наповнювач.
Найпоширеніший – пінополіуретан (родич поролону). Якщо виробник не економить на якості початкової сировини і застосовує склади, які не виділяють в атмосферу небезпечні фреони, мебелі маркують написом «CFC-free polyurethane foam» – ППУ без фреону.

наповнювач і прошарки комфортуНерідко подушка дивана має шість і більш шарів: наповнювач і прошарки комфорту доповнюють один одного. Чим складніша конструкція, тим зручніше сидіти на дивані (тим дорожче він коштує). Пружинний блок кишенькового типу (муслінові кишеньки) — 1, 2. В ролі прошарку комфорту виступає блоковий ППУ (3), обвернутий шаром поліестерової фібри (4). Поверх — суміш білого гусячого пушка (15%), пір’я у водозахисній обробці (35%), інше — поліестерове волокно (5,6).

«Шари м’якості».
Шари комфорту в м’яких меблях, як правило, це синтетичні волокна або качино-гусячому пуху і пір’ї. Оскільки пухова перина – бажані ласощі для кліщів і інших паразитів, натуральні компоненти протравлюють хімікатами. Більш екологічний спосіб обробки – стерилізація пір’я. Виробники гордяться еко-чистотою диванів і крісел: маркірують їх відповідним чином, ведуть боротьбу за «зелений» сертифікат, який дозволить добре підняти ціну на продукцію.

Для м’яких сидінь і спинок крісел виробники як наповнювач часто використовують спеціально оброблені пух і пір’я.

Безпечна оббивка

Бавовна.
Хімічній обробці піддається ще при збиранні врожаю (детергенти примушують обсипати листочки, після чого коробочки легко прибрати машинним способом). Потім слідує вибілювання, висвітлювання і фарбування синтетичними фарбниками.

Щоб оббивка м’яких меблів стала нем’ятою, її покривають сумішшю з штучних смол, формальдегіду або гліоксаля. Потрібена сніжно-біла бавовна? ЇЇ одержують в результаті просочення складами, що виробляють діоксини. Отже «100% натуральне» волокно виявляється набагато небезпечнішим, ніж штучне.

Жорсткий контроль проходять тільки елітні товари. Сировину для них збирають вручну, не вибілюють і лише покривають водовідштовхувальним просоченням на основі бджолиного або рослинного воску, масла або парафіну. Підтвердження безпеки – значок «Green Cotton» на оббивці.

Льон.
Ця рослина практично не схильна до захворювань, на ньому не паразитують комахи. Тому воно не вимагає хімічної обробки. Створити екостиль в інтер’єрі найлегше за допомогою небіленого льону сіро-солом’яного кольору.

Небілений льон — тканина з рослини не схильної до захворювань і зараження комахами — найбільшою мірою підходить для оббивки екологічних меблів.

Шерсть.
По-справжньому чистою вважається тільки «органічна шерсть» (шукайте маркування kBT Wolle organic wool). Ніяких пестицидів і хімічної обробки проти паразитів. Подібна шерсть неймовірно дорога і виготовляється в мізерних кількостях. Підтримати екостиль в інтер’єрі зможе дешевший матеріал із значком з трьох перекручених стрічок (так позначається «первинна сировина»).

Шовк.
Для стимуляції швидкого зростання виробники вимушені застосовувати хімію. Тому іноді у волокнах шовку виявляють формальдегід і дезинфікуючі засоби. Для обробки шовку використовують розчини солей металів, силікати – для людини вони нешкідливі, проте сильно забруднюють навколишнє середовище.

Шкіра.
При дубленні шкіру можуть обробляти або кислотами натурального походження (абсолютно безпечні) або солями хрому. Але навіть вони покупцю аніскільки не шкодять. Небезпека підстерігає нас на етапі утилізації мебелі, коли в атмосферу виділяються шкідливі компоненти.